Kuchynské drezy

Nezabudnite si umyť ruky pred varením

nezabudnite si umyt ruky pred varenim

Ako si správne umýť ruky?
Dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou. Dbajte tiež na to, aby boli vaše nechty čisté. Presná teplota vody nie je dôležitá, nemala by však byť príliš horúca, inak by ste sa popálili. Najúčinnejšie ako sa zbaviť choroboplodných zárodkov pri umývaní rúk je mydlom a mechanickými pohybmi rúk pri opláchovaní choroboplodných zárodkov. Umývanie rúk je najefektývnejšie pri trvaní 20 – 30 sekúnd. Nezabudnite nielen na dôkladné mydlenie dlaní rúk, ale aj končekov prstov, chrbta rúk a medzi prstami. Nezabudnite si zložiť prstene alebo iné obrúčky.

Ako si správne umyť ruky

Saponát na riad nie je vhodné na umývanie rúk
Mnoho ľudí má tendenciu používať saponát na riad aj na rýchle ručné umývanie v kuchyni. Má však príliš vysokú hodnotu pH, ktorá nie je vhodná pre ruky. Je lepšie používať mydlo na ruky, pretože lipidový povlak chráni pokožku a nemal by sa poškodiť. Zdravá pokožka je v odolnejšia voči baktériam a infekciam.

Na vlhkej pokožke sa choroboplodné zárodky skôr rozmnožujú
Vlhké ruky sú rajom pre choroboplodné zárodky a množia sa tam 500-krát rýchlejšie, je obzvlášť dôležité ruky po umytí dôkladne vysušiť.Použite kuchynskú utierku alebo papierové uteráky. S utierkami buďte opatrní, pretože sú často vlhké a baktérie sa tam cítia príjemne. Mali by sa pravidelne meniť a prať na 60 ° stupňov. Je dôležité starostlivo sa starať o ruky, najmä v chladnom období.

Prenos choroboplodných zárodkov
Medzi jednotlivými krokmi si tiež umyte ruky, aby ste sa vyhli krížovej kontaminácii. Prenos mikróbov z jednej potraviny do druhej je známy ako krížová kontaminácia. Takto sa môžu baktérie stať tiež nebezpečnými, ak sa počas prípravy prenesú na tepelne neupravované suroviny. Toto sa môže stať napríklad prechodom z rýb alebo mäsa na suroviny, ako je zelenina alebo šalát.

Prenos choroboplodných zárodkov

Musím si dezinfikovať ruky?
Mydlá a pleťové vody s označením „antibakteriálne“ nájdete na pultoch supermarketov a drogérií. Obsahujú látky, ktoré ničia veľké množstvo patogénov, ako sú baktérie a huby, alebo aspoň bránia ich množeniu. K tomu však stačí umývanie bežným mydlom.

Starostlivosť o kuchynské náradie
Po práci so surovým mäsom alebo rybami a pred použitím rovnakého náradia na rezanie zeleniny dôkladne očistite nože, doštičky a dosky . V najlepšom prípade by ste mali používať rôzne krájacie dosky a nože pre rôzne potraviny. Nezabudnite tiež príležitostne meniť dosky na krájanie.

Umývanie dosky na krájanie

Správna údržba krájaciej dosky je dôležitá
Jedlo sa spracováva v každej kuchyni a konzumuje sa neskôr. Krájacie dosky sú nepostrádateľným pomocníkom. Potraviny ako ryby alebo mäso sú často surové.
Pred rezaním sa často neohrievajú, prechádzajú nespočetnými rukami a sú bežne kontaminované choroboplodnými zárodkami. Prečítajte si viac v ďalšom článku.