Údržba materiálov

Údržba dosky na krájanie

udrzba varnej dosky v kuchyni

Jedlo sa spracováva v každej kuchyni a konzumuje sa neskôr. Krájacie dosky sú nevyhnutnou pomôckou. Počas prípravy slúžia ako podklad a odkladacia plocha. Potraviny ako ryby alebo mäso sú často surové. Pred rezaním sa často neohrievajú, prešli nespočetnými rukami a sú zvyčajne kontaminované choroboplodnými zárodkami. Z týchto dôvodov je potrebné dbať na hygienu.


Využitie krájacej dosky
Odporúča sa oddeliť surové mäso a ryby od iných potravín. Ani pri krájacích doskách s údajne s antibakteriálnymi povrchmi by sa nemala zanedbať správna údržba a použitie. Odporúča sa na surové mäso používať inú krájaciu dosku ako kde krájate zeleninu, ovocie, múčniky. Je potrebné dodržiavať správnu údržbu, ktorá závisí od materiálu krájacej dosky. Údržba dosky obmedzuje zápach a predovšetkým zabraňuje vývoju choroboplodných zárodkov. Na prípravu mäsa a rýb alebo aromatických jedál, ako je cibuľa alebo cesnak, je vhodné zvoliť sklenenú alebo plastovú dosku. Jeho hladký povrch je ideálny aj na prácu so silne zafarbenými potravinami, pretože neabsorbuje farbu, a preto je chránený pred škvrnami.

Údržba dosky na krájanie

Dosky na krájanie s plastov sú populárne
Plastová doska si našla svoje miesto v mnohých kuchyniach. Je obzvlášť obľúbená v profesionálnych kuchyniach, pretože je vhodná do umývačky riadu a odolná voči vode. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálna na dlhodobé používanie. Svojím mäkkým povrchom je šetrná k drahým nožom a je bez zápachu. Z hygienického hľadiska sa plast ako rezná podložka často zdôrazňuje ako obzvlášť bezpečná. Pokiaľ doska nemá hlbšie zárezy a je dôkladne vyčistená, je materiálovo vhodná. Pri čistení dávajte pozor na vysoké teploty vody a čistite jednoduchým octovým čistiacim prostriedkom alebo saponátom. Ošetrenie dezinfekčnými prostriedkami na čistenie rezných dosiek sa neodporúča. Dosku by ste mali vymeniť najneskôr vtedy, keď sa vytvoria zárezy a dôjde k trvalému zafarbeniu.

Sklenená krájacia doska

Na podávanie sú vhodné sklenené kuchynské dosky
Pretože sklenené platne sú väčšinou vyrobené z bezpečnostného skla, sú tepelne odolné a necitlivé na vlhkosť. Čo je výhoda v porovnaní s inými materiálmi. Sú vhodné do umývačky riadu a mali by sa umývať pri vysokých teplotách, aby sa úplne zabili choroboplodné zárodky. V prvom rade sú vhodné na skladovanie a podávanie.

Drevené dosky na krájanie
Drevo určuje vzhľad reznej dosky. Ale dub, orech, buk a borovica sa líšia nielen vzhľadom. Druhy stromov sa tiež líšia svojim povrchom, stabilitou a kyselinou trieslovinou. Fyzikálne vlastnosti dreva vrátane pevnosti v tlaku určujú, ako je drevo náchylné na tvorbu drážok po rezoch nožov a ako rýchlo sa nôž otupí. Pevnosť v tlaku tvrdého buka je napríklad 660 kp / cm², zatiaľ čo orech je oveľa mäkšie drevo s 580 kp / cm². Ak pracujete s obzvlášť drahými a ostrými nožmi, ideálne je mäkké drevo ako orech alebo borovica. S negatívnym účinkom, že sa v dreve vytvárajú rezy rýchlejšie. Drážky sú tiež škodlivé pre tvorbu baktérii. Ale tu má prírodný materiál drevo v rukáve tromf.

Drevená krájacia doska

Antibakteriálny účinok dreva
Vlastná kyselina trieslová, ktorá sa uvoľňuje pri každom čerstvom reze, má antibakteriálny účinok. Kyselina trieslová má obzvlášť vysoký obsah v borovicovom dreve, a preto sa borovica napriek svojmu mäkkému povrchu ukázala ako veľmi populárne drevo na krájacie dosky.Pokiaľ však ide o hygienu, nemali by ste sa spoliehať iba na účinok kyseliny trieslovej alebo trieslovín.

Krájanie na drevenej doske

Z dôvodu starostlivosti o drevené krájacie dosky je vhodné dosky po každom použití umyť horúcou mydlovou vodou a vo zvislej polohe nechať úplne vyschnúť. Prirodzeným spôsobom čistenia, ktorý sa osvedčil, najmä pokiaľ ide o zmenu farby, je trieť dosku hrubozrnnou morskou soľou a polovicou citrónu. Väčšina choroboplodných zárodkov nie je odolná proti vysušeniu a je možné ich zabiť dostatočným vysušením. Rovnako je potrebné dbať na to, aby drevo nebolo vysušené príliš rýchlo, inak hrozí deformácia. A kto by chcel používa zakrivenú dosku na krájanie?

Napúšťanie drevenej dosky olejom

Ak sa v drevenom bloku vytvorilo veľa hlbokých drážok, je možné brúsiť hornú vrstvu dreva. Po vyčistení a vysušení môže byť drevo nasýtené olejom, aby sa zabránilo prenikaniu vody a zmene farby. Po niekoľkých hodinách pôsobenia je možné prebytočný olej zotrieť bavlnenou handričkou a doska je pripravená na ďalšie použitie.