Digestory

Prečo je v kuchyni digestor? 2

Preco je v kuchyni digestor

Digestor do kuchyne je schopný udržiavať čerstvosť a hygienu v kuchyni počas varenia a poskytuje pohodlie pre majiteľov a hostí. Navyše nepríjemné arómy nebudú prenikať do iných miestností v dome.

Hlavné prvky dizajnu kapoty možno rozdeliť do štyroch typov:

  • telo – najčastejšie je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a menej často zo smaltu;
  • ventilačný systém – zatuchnutý vzduch je možné odvádzať potrubím von alebo čistiť recirkulačnou metódou pomocou viacstupňovej filtrácie;
  • ovládací panel – na diaľkové ovládanie cez sieť alebo mechanické diaľkové ovládanie;
  • priamo čistiace filtre – existuje niekoľko druhov (tukové, uhlíkové a pod.).

Nástenné digestory považované za najobľúbenejšie. Ľahko sa inštalujú do kuchyne akéhokoľvek rozloženia a veľkosti. Najbežnejšie formy nástenných digestorov sú kupolovité (kónické, pyramídové, dáždnikové) alebo v tvare T. Takéto zariadenia je možné použiť aj pre veľké miestnosti, pretože sú schopné čistiť vzdialené rohy.

Ventilačný systém môže byť prietokový alebo recirkulačný. V prvom prípade sa špinavý vzduch odvádza ventiláciou von a namiesto toho sa do miestnosti dostáva nový a čerstvý vzduch. Pri inštalácii takéhoto systému by ste si mali vybrať potrubie s minimálnym počtom ohybov a použiť izoláciu, aby bolo zariadenie tichšie.

Princíp recirkulácie je mierne odlišný: filtrovanie vzduchu a jeho vracanie späť. Moderné modely používajú tukové filtre, ktoré zachytávajú hrubé častice tuku a pary a uhlíkové filtre, ktoré čistia vzduch od najmenšieho prachu a nepríjemných pachov. Potom sa do miestnosti vracia už čistý vzduch. Tukové filtre je možné umývať v umývačke riadu, ale uhlíkové filtre by ste mali meniť zakaždým. Tiež by ste si mali vybrať model, ktorý je dostatočne výkonný, aby celý cyklus filtrovania prebiehal aspoň 6-krát za hodinu.

Pred kúpou digestora si treba zmerať rozmery kachlí a vybrať si zariadenie, ktorého hlavné telo bude mať rovnaké parametre alebo väčšie. Zabezpečíte tak, že všetky postriekania a škodlivé výpary budú účinne zachytené a kuchynský nábytok sa nezašpiní.

Prednosťou moderných nástenných digestorov je vysoký výkon a energetická účinnosť, tichý chod a možnosť ich použitia v kuchyniach akejkoľvek veľkosti a dizajnu.

Záver je tu jednoduchý – kapucňa je určite potrebná. Bez tohto zariadenia sa všetok tuk a para usadia na náhlavnej súprave, strope a stenách a prebytočné arómy sa rozšíria do susedných miestností. Neustály pobyt v dusnej miestnosti je navyše nepríjemný a škodlivý. Vyberte si preto do kuchyne nástenný digestor a užívajte si čistotu a pohodlie!