Rúry na pečenie

Správny výber umývačky riadu

Vyber umyvacky riadu

Umývačka riadu dnes patrí medzi jeden z najobľúbenejších spotrebičov v našej kuchyni . Niečo, o čom sme si pred niekoľkými desiatkami rokov ani nesnívali, sa stalo podstatnou súčasťou nášho každodenného života. Nezáleží na tom, či žijete s niekým iným alebo sami, umývačka riadu ponúka pomocnú ruku, ktorá umožní šetriť čas a energiu každému z nás. A sme si istí, že prispieva aj harmónii v živote – pary po celom svete sa vďaka tomuto zariadeniu hádajú oveľa menej ohľadom deľby práce v domácnosti.

Či už kupujete umývačku riadu prvýkrát alebo potrebujete nahradiť starý model, znamená to trochu zanalyzovať, čo od daného spotrebiča budete vyžadovať. Rozmanitosť a flexibilita umývačiek nám vďaka posledným rokom inovácií napomáhajú k tomu, aby sme našli ten správny model pre našu domácnosť. Na čo sa musíme zamerať, keď si chceme kúpiť novú umývačku riadu? Prečítajte si šesticu pomocných krokov, ako vybrať, čo potrebujete:


Ako si vybrať umývačku: kapacita

Predchádzajúce desaťročie nepriniesla pre umývačky riadu mnoho nových možností. Počas posledných pár rokov sa ale s inováciami v tejto oblasti roztrhlo vrece, a tak si môžete vyberať zo širokej škály štýlov a funkcií presne pre vaše potreby. Prirodzený vývoj tohto spotrebiča tak teraz umožňuje zvoliť si ideálnu kapacitu pre každý dom či byt . Ak ste rodina, budete vďační za vyššiu kapacitu v podobe 14 až 16 obedových súprav. V prípade, že žijete v páre alebo sami, postačia vám kompaktnejšie modely s nižšou kapacitou.

Je však nutné povedať nie veľkokapacitnej umývačke riadu, pokiaľ nie sme rodina? Nie. A dokonca nemusíte ani čakať niekoľko dní, kým umývačku úplne naplníte a ušetríte tak energiu, než by ste umývali pár kúskov riadu zvlášť. Väčšina moderných umývačiek disponuje programom polovičnou náplňou , ktorá prispôsobí množstvo energie a vody tak, aby taniere a príbory dostali množstvo, ktoré skutočne potrebujú.


Ako si vybrať umývačku: druhy inštalácie

Vždy si musíme ujasniť, aký druh inštalácie doma budeme schopní vykonať. Umývačky riadu môžu byť vstavané alebo voľne stojace.

Vstavané umývačky riadu

Môžete ich nainštalovať pod kuchynskú dosku, na linku alebo ako súčasť iného kusu nábytku. Modely sú navrhnuté tak, aby splynuli s kuchyňou a nenarušovali celkový vzhľad. Táto možnosť vyžaduje istú remeselnú zručnosť, alebo si môžete na inštaláciu povolať špecialistu.

Voľne stojace umývačky riadu

Vhodná pre každú kuchyňu. Existuje mnoho rôznych farieb, materiálov a modelov, ktoré si môžete zvoliť. Dôrazne však odporúčame nerezovú oceľ s úpravou proti odtlačkom prstov, ktorá šetrí čas, pokiaľ si neželáte umývačku každý deň leštiť.


Ako si vybrať umývačku: veľkosť

Veľkosť súvisí s vašimi každodennými potrebami as možnosťami miesta vo vašej kuchyni. Kompaktnú umývačku môžete nainštalovať prakticky do každého rohu. Funkcia menších modelov je napospol rovnaká ako u väčších bračekov, tieto umývačky sú iba obmedzené priestorom a kapacitou.

Existujú aj modely určené pre úzke miestnosti. Pokiaľ chcete využiť každý jeden meter vašej kuchyne, môžu byť tieto slim umývačky riadu so šírkou 45 cm skvelou voľbou.


Ako si vybrať umývačku: vo vnútri spotrebiča

Najrôznejšie koše, regály a organizéry riadu sú veľmi dôležité pre optimalizáciu času a dobré umývacie výsledky . Skontrolujte príslušenstvo, ako najrôznejšie košíky a zamerajte sa aj na flexibilitu prvkov v umývačke. Prezrite si vnútorné usporiadanie a skúste si predstaviť, ako umiestniť taniere, hrnce a príbory, aby ste dosiahli najlepšie výsledky ako pri umývaní, tak pri sušení.


Ako si vybrať umývačku: bezpečnosť

Bezpečnostná funkcia je ďalším dôležitým prvkom pri výbere umývačky riadu. Niektoré systémy dokážu zablokovať vodu, aby zastavili úniky a zabránili zaplaveniu domácnosti. Bezpečnostný zámok na ovládacom paneli potom bude určite zaujímavou funkciou, ak máte doma deti alebo domácich miláčikov.


Ako si vybrať umývačku: energetická spotreba

Je dôležité vyberať umývačku, ktorá premýšľa o spotrebe. Tak ušetríte čas, peniaze a zároveň podáte pomocnú ruku planéte.

Skontrolujte, či má umývačka senzor pre kontrolu množstva riadu (fuzzy logic) alebo funkciu polovičnej náplne . Vhodné je tiež, aby mala umývačka program ECO. Ten už ale prevažná väčšina dnešných modelov ponúka.

Uistite sa, akú hodnotu má energetický štítok. Nielen, že ušetríte peniaze, ale vylepšíte tak aj svoju uhlíkovú stopu vďaka nižším emisiám CO2.

Pozor! Od tohto roku sa zmenilo štítkovanie spotrebičov as ním aj popis energetickej triedy. Už sa nestretnete s množstvom plusiek za písmenom, ale spotrebiče sa značia abecednou škálou A až G. Najmenej úsporné sú tie s označením G. Môže sa stať, že vďaka novým parametrom spadnú úsporné modely pokojne aj o niekoľko tried, čo neznamená, že by boli menej hospodárne ako doteraz. Cieľom je pripraviť miesto pre ešte úspornejšie spotrebiče, ktoré budúcnosť prinesie. Pripravte sa teda na to, že umývačka z pôvodnej triedy A+++ bude novo zodpovedať triede B alebo C.

Ak vaša energetická spoločnosť ponúka lacnejšie tarify energie počas noci , môžete dosť ušetriť. Dnešné umývačky už sú dostatočne tiché, aby pracovali aj v nočných hodinách, a tiež vďaka tomu znížite hlukové znečistenie počas dňa.

Vyberte taký model, ktorý bude pasovať vášmu riadu a nebude mu škodiť.

Zabudnite na dohady o tom, kto zapne umývačku a vyberie ten správny program. Dnešné modely ponúkajú automatický program , ktorý zvolí vhodnú umývaciu stratégiu za vás. Stačí tak len stlačiť tlačidlo a je to.

Nákup novej umývačky nie je len o tom zaobstarať nový kus elegantného nábytku do vašej kuchyne. Staré spotrebiče obvykle potrebujú oveľa viac energie, čo znamená aj viac peňazí. Nové modely na každodenné použitie predstavujú investíciu, ktorá vám vo výsledku ušetrí nemalé peniaze.