Kuchynské drezy

4 zaujímavostí o kuchynských drezoch

4 zaujimavosti o kuchynskych drezoch

Ak existuje nejaký prvok, ktorý pri každodennej činnosti v kuchyni používame viac ako ostatní, bude to bezpochyby drez. Kuchyňu ako takú si bez neho predstaviť nemožno. A nie nadarmo! Keď sa pozorne zamyslíte, nemôžete variť bez toho, aby ste ho k niečomu nevyužili. Viete však, kedy bol oficiálne vynájdený? Alebo že nerezová oceľ ako materiál už dávno nie je jedinou možnosťou? Je pravda, že kávová usadenina dokáže s odpadom zázraky? Pridajte sa k nám na tejto krátkej, ale zaujímavej ceste za kuriozitami kuchynského drezu.

Kedy bol vynájdený drez?

Myšlienka nádoby na vodu v dome poletovala históriou ľudstva už dlho. Prvé pokusy o drezy v kuchyni väčšinou vznikali z dreva. Ale výrobky najbližšie k drezom, ktoré poznáme dnes, sa zrodili v 19. storočí. Boli to drezy sedliackeho typu a najskôr sa rozšírili hlavne naprieč vidieckymi oblasťami. Je zaujímavé, že do miest sa dostali iba o niečo neskôr. Ako ďalší z kuriozít zo sveta drezu môžeme spomenúť, že jeho predkovia boli skôr kovové či dokonca kamenné misy, ktoré podopierali štyri nohy.

Mýtus č.1: Nerezové drezy dlho nevydržia

Nerezová oceľ je vynikajúcim materiálom pre kuchynské drezy. Ľahko sa čistí, nekoroduje a vydrží po celý život. V tejto chvíli to ale nie je jediný odolný materiál, ktorý v kuchyni nájdete. Žula je materiálom ultra odolným, umožňuje mnoho možností designu a dokonca aj rôznu farebnosť drezu. Odoláva nárazom, poškriabaniu a teplu, a to vďaka kombinácii materiálov, medzi ktoré patrí napríklad kremeň.

Samotná nerezová oceľ funguje skvele aj s inými materiálmi, ako je keramické sklo. To môže byť zaujímavou možnosťou pre tých z vás, ktorí pri vyberaní nového drezu hľadajú iný ako klasický variant designu v podobe nerezovej úpravy. V každom prípade sa stačí pozrieť na záruku drezu, ktorý si plánujete zaobstarať, a uvedomíte si, že v čase, keď sa vám drez rozbije už pravdepodobne budete mať o pár šedín navyše. Vydrží skrátka veľmi dlho.

Mýtus č.2: Drez nemusí byť pekný, musí byť užitočný

Predpoklad, že keď je niečo praktické, je to väčšinou škaredé a keď je to pekné, dlho to nevydrží, znie od začiatku trochu extrémne. Nie je nutné predpokladať, že tam, kde je dizajn, utrpí kvalita. Pokiaľ ide o drezy existuje pozoruhodná rozmanitosť farieb, rovnako ako tvarov a veľkostí. Možno vám priestor vo vašej kuchyni dáva možnosť umiestniť drez do rohu alebo si môžete dovoliť nainštalovať drez, ktorý je o niečo väčší ako bežný, a môžete tak pracovať pohodlnejšie. Nájdite to pravé pre vás a vašu kuchyňu.

Drez je investícia, ktorá s vami bude dlhé roky. Pokiaľ aj z tohto dôvodu chcete, aby lepšie ladil s dizajnom vašej kuchyne, vyberajte farby a tvary, ktoré sa vám páčia. Budete sa s nimi totiž vídať každý deň ešte dlho, veľmi dlho.

Mýtus č. 3: Drezy sú plné baktérií

Ďalší z kuriozít ohľadom drezu, ktorá nie je práve príjemná, je, že je v ňom vraj viac bacilov ako na záchode. Všetko bohužiaľ nasvedčuje tomu, že je to pravda. Ale byť nemusí! Keď sa zamyslíme, omývanie, lúpanie či krájanie či vylievanie najrôznejších zvyškov sa vykonáva práve v dreze. Platí, že drez by sme mali čistiť častejšie ako záchod. To všetko však neznamená, že nemôžeme dodržiavať správnu hygienu a že keď na nás zaútočia urputné zástupy baktérií, stačí otvoriť kohútik. Snažte sa vo svojej kuchyni vykonávať pravidelné a správne upratovanie. A tiež v rámci možností nepodľahnúť obsesi používať čistiace prostriedky, ktoré zodpovedajú skôr laboratóriu než domácej kuchyni. Pre pokoj duše vám ale prezradíme, že veľmi čisté nemáte ani ruky. O vašom smartfóne ani nehovoriac.

Mýtus č. 4: Kávová usadenina vyčistí odtok

Aj keď to možno veľa ľudí sklame a naštve, vyliatie kávovej usadeniny do drezu naozaj odtok nevyčistí. Neexistuje jediný dôkaz, že to funguje. V skutočnosti svojmu drezu môžete skôr uškodiť. Pokiaľ je už čiastočne upchatý, je veľmi pravdepodobné, že situáciu len zhoršíte. Nakoniec, je to pevný odpad, aj keď sa jedná len o malé častice. Správny spôsob, ako zlikvidovať kávovú usadeninu, je vyhodiť ju do koša na bioodpad alebo lepšie: môžete ju vyhodiť do domáceho kompostu, ktorý môžete využiť na pestovanie kvetín. Ak váš odtok zle odteká, existujú iné riešenia, ako mu pomôcť.

Drobné zaujímavosti o dreze, ktoré sme si dnes povedali, slúžia na to, aby sme sa dozvedeli niečo viac o prvku, bez ktorého sa v kuchyni nezaobídeme. Hoci ho považujeme za samozrejmý. Možno by sme si ho mali naučiť viac vážiť – ako keď pustíme kohútik a tečie z neho voda. Kúzlo. Túto mágiu by si určite radi dopriali aj ľudia v krajinách, kde je nielen pitná voda nedostatkovým tovarom. Vyberte si teda svojho parťáka do kuchyne podľa tých najlepších kritérií a so všetkými funkciami, ktoré chcete a môžete mať. Nech žije drez!